średnie saldo rach.: 2 000zł.
liczba kart płatniczych: 1 szt.
sortowanie: opłata za prowadzenie
waluta: PLN
Konto osobiste
średnie saldo rach.: 2 000zł.
okres oszczędzania: 12 m-cy
sortowanie: odsetki po podatku
waluta: PLN
Konto oszczędnościowe
średnie saldo rach.: 2 000zł.
liczba kart płatniczych: 1 szt.
sortowanie: opłata za prowadzenie
waluta: USD
Konto osobiste
emerytura plus
To bardzo proste, łatwe w obsłudze narzędzie. Od wyniku dzieli nas kilka kroków. Najpierw musimy podać kwotę, jaką będziemy w stanie miesięcznie przeznaczyć na oszczędzanie. Zaznaczmy tutaj, że nie ma sum właściwych i niewłaściwych – odkładajmy tyle, by nie ucierpiał nasz domowy budżet. To my decydujemy, czy będzie to 30 czy 300zł. Nie wszyscy marzą o sfinansowaniu podróży dookoła świata. Dla niektórych celem, na który będą zbierali pieniądze, będzie remont łazienki. Dopasowujmy więc wysokość odkładanych funduszy do swoich założeń i możliwości.
Kiedy ten etap mamy za sobą, do kalkulatora wstawiamy ramy czasowe tego procesu. Sprawdźmy wszystkie interesujące nas opcje i wybierzmy najkorzystniejszą – być może okaże się, że w naszym przypadku lepsze będzie krótkie, ale intensywne i skuteczne oszczędzanie, niż odkładanie niewielkich kwot przez długie miesiące. Kolejny krok to podanie rocznej stopy zwrotu. Brzmi bardzo uczenie, a tak naprawdę to nic innego jak wysokość oprocentowania na lokacie czy koncie oszczędnościowym. W ostatnim kroku ustal czas przez jaki czas planujesz pobierać złożony wkład. Kalkulator wyliczy tym samym, ile dodatkowo dołożymy sobie co miesiąc do swoich przychodów z emerytury, jaką kwotę - jeśli zbieramy na przykład na studia dziecka - nasza pociecha będzie otrzymywać do comiesięcznego budżetu. Stwierdzić można, że regularne oszczędzanie daje nam możliwość otrzymywania co miesiąc stypendium +, nawet na emeryturze, wybrać musimy jedynie cel. Potem pozostaje nam już tylko kliknięcie przycisku „Oblicz wysokość dodatku”. W efekcie otrzymamy sumę oszczędności na koniec wyznaczonego przez nas czasu ( kapitał + wypracowane odsetki), wysokość wpłaconych składek oraz wartość odsetek na koniec procesu oszczędzania – to będzie nasz zysk. Proste, prawda?
Skuteczne oszczędzanie z zasady jest projektem długoterminowym, dlatego jego powodzenie zależy głównie od naszego zaangażowania i systematyczności. Trzymajmy się narzuconych reguł, wysokość odkładanych kwot obniżajmy tylko w ostateczności, a na pewno osiągniemy swój cel.
Ile ludzi, tyle sposobów na skuteczne oszczędzanie. Najważniejsza jest konsekwencja i systematyczne działanie. Musimy pamiętać o tym, że bez przestrzegania narzuconych sobie reguł nie uda nam się osiągnąć celu. Jednym ze sposobów na mądre oszczędzanie może być produkt bankowy, którego wybór umożliwi nam kalkulator konta oszczędnościowego. Inną metodą może być przechowywanie oszczędności w domowym zaciszu. Żaden sposób nie jest zły, kiedy jesteśmy sumienni.
Jak w każdym przedsięwzięciu, tak i podczas rozpoczynania procesu jakim jest skuteczne oszczędzanie, trzeba mieć plan, żeby wiedzieć, co robić, by go zrealizować. Dużym ułatwieniem jest kalkulator systematycznego oszczędzania – narzędzie, które pozwala na obliczenie, ile czasu zajmie nam odłożenie założonej kwoty oraz określenie, kiedy i jakich wpłat musimy w tym celu dokonywać. Kalkulator oszczędzania sprawdza się, gdy mamy pewność, że przez dłuższy czas będziemy wpłacać na konto oszczędnościowe stałą kwotę – im więcej wiadomych, tym bardziej precyzyjny będzie wynik. Daje też możliwość przeprowadzenia symulacji oszczędzania – ustalamy, że zbieramy na swoją emeryturę, a kalkulator wskaże nam kwotę, jaką powinniśmy odkładać.
Kiedy uzbieramy większą sumę, zastanówmy się nad umieszczeniem jej na lokacie terminowej, by powiększyć zyski z oszczędzania. Nie spodziewajmy się wysokiego oprocentowania, bo najczęściej wynosi ono ok. 1,5 ÷ 2%, ale i tak będzie ono większe, niż w przypadku konta oszczędnościowego. Zanim zdecydujemy się na jakąś lokatę, sprawdźmy aktualny ranking, by wybrać najkorzystniejszą dla siebie ofertę. No chyba, że jesteśmy zwolennikami gromadzenia pieniędzy w domu, w przysłowiowej skarpecie – liczy się efekt, więc jeżeli pozwala nam to zaoszczędzić założoną sumę pieniędzy, niech będzie i tak.
Systematycznego oszczędzania warto w sobie wyrobić jak najwcześniej, ale z drugiej strony – lepiej późno niż wcale. Zacznijmy od odkładania małych kwot, żeby się nie zniechęcić, a równocześnie przyzwyczaić do comiesięcznego dzielenia wypłaty na kilka części. Rozsądnie wybierajmy również produkty oszczędnościowe. Dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z porównywarki. Porównywarka kont oszczędnościowych umożliwi nam wybór odpowiedniej instytucji, która będzie miała przechowywać nasze pieniądze. Wydajmy w banku dyspozycję o zleceniu stałym lub samodzielnie przelewajmy ustaloną sumę. Gotówkę najbezpieczniej odkładać na konto oszczędnościowe, dostępne w każdym banku: w ING Bank Śląski, PKO BP, mBanku… Większość z nich posiada już aplikacje mobilne, z poziomu których możemy zarządzać naszymi finansami i decydować, jakie kwoty są przelewane na rachunek oszczędnościowy.
Regularne oszczędzanie stanowi doskonałe wsparcie dla naszej emerytury. Wysokość świadczeń u nikogo nie wywoła wybuchów radości. Dlatego warto wcześniej podjąć kroki, mające zabezpieczyć naszą codzienność w późniejszych latach. Innym powodem systematycznego odkładania nadwyżek finansowych, jest przyszłość naszych dzieci. Ci, którzy je mają, wiedzą, jak wiele czasu poświęcamy na myślenie o tym, jak zapewnić im dobry start w dorosłym życiu.
Marzenia o studiach w innym mieście, o specjalistycznych kursach czy własnej firmie będą potrzebowały naszego mocnego, finansowego wsparcia, budowanego przez wiele lat. Równocześnie, nie będzie w tym niczego złego, jeśli zostawimy ich los w ich rękach, a zadbamy o własny komfort – nowe, większe mieszkanie, remont starego, wymiana samochodu, upragnione wczasy. Złota zasada: każdy powód, by oszczędzać, jest dobry. Kiedy już zapadnie decyzja, że chcemy to robić, pozostaje nam tylko ustalić wysokość odkładanych kwot i… pozostać konsekwentnym.
Wybierz najodpowiedniejsze
finanserka.pl jest częścią Stylowa CASA
Copyright © FINANSERKA.PL
Skorzystaj z pomocy!
Nie chcesz wybierać sam?
Umów darmowy kontakt
Niniejsza propozycja nie jest ofertą w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego. Decyzja o warunkach i przyznaniu wnioskowanego produktu, usługi z uwzględnieniem oceny aktualnej sytuacji klienta zostanie podjęta przez odpowiednią instytucję finansową wybraną przez klienta wnioskującego o produkt, usługę finansową.
Lubisz być zawsze na bieżąco? Finanserka.pl dostarczy Ci porządnej dawki niezbędnych informacji. Konta osobiste, kredyt gotówkowy, pożyczka, czy też chwilówka - zawsze aktualne oferty. Codzienna aktualizacja!
R E K L A M A